…cu ciocănelul, pățești chestii din astea:


Rants & ravings
…cu ciocănelul, pățești chestii din astea:

Am început să lucrez cu ING acum multi ani. Cam 5. Mi-au plăcut pentru atmosfera relaxată de genul ”lasă că rezolvăm noi cumva” și pentru modul aerisit în care puteai sa îți rezolvi problemele singur de la multimat, fără să stai la coadă la ghișeu. Mi-a plăcut modul eficient în care a decurs interacțiunea cu banca și simplitatea serviciului homebank. Nu mi-a plăcut faptul că sunt legat pentru orice operațiune mai complicată, precum eliberarea unui nou card, de office-ul în care mi-am deschis contul.
Asta până de curând, cu circul provocat de ordonanța 50 și ofertele de refinanțare. După modul în care au schimbat formula de calcul și după tacticile dâmbovițene abordate de ING pentru intimidarea clienților, lucru deloc surprinzător dacă te uiți la toate multinaționalalele ajunse în România, am hotărât să refinanțez creditul. Tot la ei, pentru că până una alta au cea mai bună ofertă. La sfârșitul lunii, orice leu economisit contează.
Bonus, dacă îți primești salariul pe card la ei, nu trebuie să mai aduci adeverințe de salariat. Asta într-o lume perfectă. În lumea imperfectă în care trăim, angajatorul se gândește să îți verse salariul, în mod excepțional, înainte de sărbători și nu după. Adică în decembrie încasezi două salarii, unul la inceputul și altul la sfârșit, iar în ianuarie nu încasezi nimic.
Logica ING, bancă flexibilă, alături de clienții ei: în ianuarie nu ai încasat salariu. Adică trebuie să vii cu adeverință de la angajator, copie după cartea de muncă etc. Da, dar am încasat două salarii în decembrie! Nu știu domne, calculatoru’ meu nu înțelege asta…
Se naște întrebarea normală de ce sunt legat de filiala la care am deschis contul. Pentru că mă ajută și îmi oferă servicii personalizate, nu? Păi stai puțin, că tocmai au dovedit ca nu mă ajută. Ori nu vor, ori sunt neputincioși. Problema lor, din perspectiva mea rezultatul contează. Și atunci, din nou, de ce să alerg până la office-ul ING unde am deschis contul? Doar ca să își încaseze ei comisionul pentru salariul și creditul pe care îl rulez prin ei? N-ar fi mai bine să îmi mut contul la filiala de la o aruncătură de mine, unde pot să mă duc lejer în șlapi, dând frâu liber cocalarului din mine? Dacă tot n-am parte de ajutor de la nici unii, măcar îmi simplific viața.
Lecția zilei, pe care o re-învăț periodic în ultima vreme: loialitatea față de un brand e o copilărie, din punctul de vedere al unui client. Nu cred că îmi ajung degetele de la ambele mâini pentru a enumera dezamăgirile din ultimii ani.
Pentru o corporație, responsabilitatea de a îți păstra imaginea curată este enormă. Și este vitală în business. Fără ea, totul se poate prăbuși rapid.
O p..ă roz din fier cu luminițe!*
Bianca Drăgușanu cu mulți ani în urmă:
Se ridică următoarele întrebări de bun simț:
LÍNIȘTE s., interj.
1. s. tăcere, (prin Transilv. și Olt.) tacă, (înv.) silențiu. (În clasă era ~ deplină.)
2. interj. pst!, st!, tăcere!, (pop.) țist!, (arg.) mucles!
3. s. acalmie, calm, pace, tăcere, (înv. și reg.) paos, (înv.) lin, liniștire, molcomire.(Stare de ~ în natură.)
4. s. v. astâmpăr.
5. s. v. tihnă.
6. s. v. răgaz.
7. s. v. comoditate.
Și a continuat cu unul din cele mai mari dezastre din istoria Intel.
Chipsetul pentru Sandy Bridge are o problemă atât de serioasă încât a fost oprită vânzarea lui și urmează un gigantic recall.
Cumva, nu pot sa nu văd legatura logică dintre cele două.
Oare?
De maine Will.I.Am proiecteaza procesoarele Intel, iar inginerii se apuca de muzica.
Iar AMD il angajeaza ca Director of Creative Innovation pe Snoop Doggy Dog. Biatchez!
Microsoft si-a gasit deja omul 😀
Înţeleg că orice companie are nevoie de o imagine pozitivă. Pentru asta se platesc de multe ori bani grei pentru asocieri cu staruri “cool” şi “trendy”.
Când însă unul din cel mai mari nume din industria IT face pasul ăsta, te aştepţi la ceva spectaculos. În schimb, obţii asta.
După care intri pe pagina unde se face anuntul, şi vezi şi auzi secvenţe de la conferinţa de presă. Pentru cei comozi, filmuletul mai jos
A true W.T.F. moment. Oare urmează colecţia de procesoare cu cristale Swarovski?
Din seria “de ce”. Oldie but goldie 😀
Link de la Liviu