Să râdem cu laptopurile 3D

Întrebarea 1: Ce trebuie să poată face un laptop 3D?
Răspunsul 1: Un laptop 3D trebuie să poată reda CURSIV jocuri moderne și când te plictisești, filme 3D.

Întrebarea 2: La ce e bun un laptop 3D care nu este capabil de lucrurile specificate mai sus?
Răspunsul 2: …………………………………………………………………………
(A se completa de către cititor)

Întrebarea 3: Cât ar trebui să coste un laptop care nu e în stare să se conformeze cerințelor de la primul punct?
Răspuns 3: Nu 8500 RON 😀

Materiale didactice:

Toată povestea aici.

Cum ar trebui să arate un laptop 3D adevărat?

Pardon, poftim, mă scuzați?

Zice un articol aici:

”Imobilul de birouri cu o înălţime de 75 de metri, situat în centrul Bucureştiului, lângă Catedrala Sf. Iosif, urmează să fie desfiinţat pentru că a fost construit pe baza unei autorizaţii ilegale, a stabilit Curtea de Apel Suceava.”

Suceava? Pardon, poftim, mă scuzați?

Când ai valoare…

…care va să zică că trebuie să te respecți. Te îmbraci cu haine bune, te încalți cu pantofi de firmă, te duci la sală să arăți bine. Ce să mai, e treabă importantă rău. Și ca să fii din ăla, mai ales în România, statutul trebuie să se vadă imediat. Ca de exemplu când scoți telefonul la vorbit, lumea trebuie să știe că ai dixstincție din aia. D-aia scoți un aifon, că ăla e cel mai kul. Oricine care este careva, care este, trebuie musai să aibă aifon. Zice și în biblie. Și sigur e și un app pentru asta.

Buuun. Deci ești în rândul lumii. Ai aifon și deci statut. Ce urmează? Că mai sunt și alții ca tine, care au și ei biletul de intrare în paradis. Gata, știu! Accesorii! Corect. Și de unde se cumpără astea? Păi la dixtincția ta, din mall, bien sur! Păi da, că p-acolo au și altare din alea întru slava sfântului Jobs.

Bă, te-ai prostit? Cum adică să-ți iei accesorii de-acolo. Tu nu știi cât costă? Da’ ce crezi, că banii și dixtincția asta cresc prin copaci? Nu tată, accesoriile pentru aifon se cumpără din magazinul Vodafone, pe puncte…

Lecții din vacanță

Doar pentru că pleci în vacanță, nu înseamnă că nu trebuie să mai înveți una alta. De exemplu, eu am învățat unele lucruri interesante. Ca de exemplu:

Poți supraviețui fără internet, chiar și în secolul 21. Mai ales când te costa ~10RON ora.

Carl Sagan a fost un om genial și un excelent povestitor. Când nu ai internet și te uiți la Cosmos: A Personal Voyage care zăcea pe hard disk de ani de zile, descoperi o pasiune molipsitoare pentru știință și astronomie (NU ASTROLOGIE). Și nu poți să nu te gândești că dacă vedeai seria de documentare în copilărie poate aveai cu totul altă meserie acum.

Google își datorează numele unui copil de 9 ani pe nume Milton Sirotta.

Oriunde sunt români, parcarea devine o aventură dar și o experiență de viață. Numai un român poate parca pe straturile de flori sau poate strecura mașina pe trotuar dincolo de stâlpii metalici destinați să împiedice asta.

Nici o distanță nu este prea mare pentru melteni. Când e vorba de economii, toată ”crema” româniei se mobilizează voiasă spre tărâmuri sudice.

Melteanul își aduce plodul în vacanță, dar n-are chef să îl deranjeze progenitura pentru acest act de altruism. Așa se explică farfuriile sparte, mâncarea dată pe jos și înghețata pe care aluneci în drum spre masă.

Copilul de meltean poate îngurgita cantități impresionante de înghețată gratuită. Pe care și-o ia singur, fără supravegherea părinților. A se vedea observația de mai sus. Poți să faci diabet doar uitându-te… La podea, nu la frigider.

Românii sunt o nație de insomniaci. Dacă barul all inclusive se inchide la ora 23:00, poți să fii sigur că de-abia atunci se îndreaptă nemulțumiți către camere. Îi poți recunoaște ușor după behăiturile în gura mare pe holul hotelului, cu ceata de plozi (mici) urlători printre picioare. La ora 23:15. În gura cât mai mare.

Un simplu concept numit ”tip box” asigură permanent zâmbetul și bunăvoința din partea angajaților hotelului. Găsești cutia la bar, la restaurant, la sala de divertisment și la recepție.

Poți să scoți românul din țărișoara lui, dar nu poți să scoți ”sticla de lapte” din român. Când poziția lui pe șezlong depinde de ora la care se scoală, este perfect dispus să se trezească cu noaptea în cap pentru a își lăsa prosopul pe plajă înainte de micul dejun. Pentru el și pentru toate rudili din hotel.

Maneliști e peste tot. Asta vorbește de la sine și nu necesită clarificări.

Omul se trage din maimuță. Îmi pare rău pentru maniacii religioși, dar e evident pentru oricine are jumate de creier funcțional. Comportamentul se vede peste tot, caracteristicile fizionomice se văd extrem de evident la unele specimene de pe plajă. Unii oameni din păcate se trag și din porci. Și asta se vede pe plajă, dureros pentru retină.

Salvamarii sunt oamenii puși acolo ca să te enerveze pe tine și care să te oblige să îți exersezi dicția perfectă: ”di șe?”… Nu ca să te împiedice să-ți transformi vacanța în înmormântare.

Există țări și orașe fără câini maidanezi. Pe bune!

Teoria relativității se aplică cel mai bine când intri în România. Mai ales la legislația rutieră.

Zâmbetele și râsetele copiilor tăi sunt cel mai minunat lucru din lume. Și asta face să merite orice mică neplăcere din concediu 🙂

Maneliștii n-are valoare

Eu știam că maneliștii n-are valoare. Dar nu știam cum să le-o zic pe limba lor. Argumentele de genu’ gramatică nu ține la ei, că are imunitate de când a făcut boala, când era puradei și se juca prin curte cu fiare ruginite. Da’ acu’ am găsit dovada și îi invit să descopere și ei să descopere de ce.

Care este…

Idilă cu ING – roman foileton

Cândva în vremuri imemoriale, eram băiet tânăr și fără griji. Adică eram mai darnic cu banii și comisioanele mi se păreau mai puțin importante decât lipsa de bătăi de cap. Așa se face că în 2007, puțin înainte să se nască Dani, am semnat un contract de asigurare de viață/pensie privată cu ING, contract de care eram extrem de mândru până zilele trecute. Până am mai citit o dată ce am semnat. Și mi-am pus niște întrebări.

Care este scopul unei asigurări de viață? Păi simplu – dacă dai colțu’ să nu rămână copii pe stradă. Buuun. Dar dacă, să zicem, contractezi o boală infecțioasă și mori? Nu de alta, dar e relativ ușor. Ghinion, riscul ăsta nu e asigurat. Dar dacă ai ghinionul să mori după ce ai băut un păhărel? Îți cade un ghiveci în cap, de exemplu. Păi stai să vezi, e o clauză că dacă ai murit din cauze din astea, nixit despăgubire. Că dacă nu erai un porc bețiv, vedeai ghiveciul venind și auzeai unda de șoc provocată de aerul împins în lateral. Nu că s-ar strădui asiguratorul să nu te despăgubească cu orice scuză posibilă dacă e cazul… Bun, deci alegerea cu asigurarea de viață a fost proastă. Există variante pe piață mai complete, mai oneste și mai puțin ambigue.

Dar lasă, că am făcut o alegere bună pe partea ailaltă. Tipa care mi-a făcut polița mi-a arătat un scadențar conform căruia, dacă am fost băiat finuț și n-am murit, la sfârșitul lunii banii (vasta majoritate) se varsă în fondul de pensii private. Oau, super afacere! Și cum ING știe să-mi investească banii și are un plan foarte precaut de investiții în titluri de stat garantate, sigur banii mei se înmulțesc. Nu?

Păi nu prea, că dacă te uiți în contul de asigurări, vezi cu surprindere că valoarea de răscumpărare a pensiei tale este undeva la 57% din tot ce ai cotizat 4 ani de zile. Păi cum așa, că aveați o eficiență garantată a investițiilor, un randament anual garantat. Am văzut cu ochii mei că în 4 ani de zile banii mei se înmulțesc și trec peste marea de comisioane și taxe. Da, dar stai așa, că e criză. Așa, și? RANDAMENT GARANTAT! Da, dar comisioane, socoteli, valoarea unei unități de investiții, bla bla.

Măi stimați ING-iști, hai să vă explic o chestie. Când ați venit la mine să vă dau banii pe mână, voi, profesioniștii în ale piețelor de investiții, mi-ați zis că vă descurcați infinit mai bine ca mine. Adicătelea că în loc să țin banii la ciorap, salteluță sau cont bancar ING (că în ultima vreme nu prea e nici o diferență…) mai bine vii dau vouă să aveți grijă de ei. Faceți voi un voodoo și îi puneți să facă sex între ei. Bun. Atunci cum pasca măsii după patru ani de zile în loc să am mai mulți bani decât dacă aș fi ales variantele precedente, eu am mai puțini? Că dacă mă descurc mai bine decât voi pur și simplu punând banii deoparte, nu investindu-i, atunci înseamnă că sunt mai bun decât voi. Sau voi mai proști decât mine.

Nu de alta, dar mă puneți în situația neplăcută de a filozofa despre paradoxuri. Că dacă eu am fost prost și am semnat contract cu voi, care sunteți mai proști decât mine, înseamnă că sunt mai prost decât eu însumi. Iar gândul ăsta îmi dureri de cap…

Așa că am impresia că voi nu prea mă mai vreți de client în nici un fel. Nici la bancă, nici la asigurări. De fapt stau și mă întreb de ce mai vreți de client pe oricine și mă asasinați cu reclame jignitoare la radio și la TV în care vă bateți cu cărămida în piept cum că vorbiți pe înțelesul adulților.

Mai ales în condițiile în care mi-a șoptit o păsărică ceva despre faptul că într-un an s-ar putea să vă tirați cu totul de pe piață. Poate de asta vă doare la…