Definiția unui dobitoc

Revin cu o altă dezbatere pe o temă interesantă pentru mine, plictisitoare pentru alții. Ce mă șochează în cazul ăsta este dobitocenia unuia din cei doi vorbitori. ”Arta” cu care îmbină prostia pură, wishfull thinking-ul, alegerea selectivă a faptelor științifice care îi convin și negarea celor care nu îi convin este pur și simplu epică.

Și încă o dată, mă sperie și mă înfurie că oameni ca ăsta coexistă pe aceeași planetă cu mine. Aș pleca cu prima navă spațială dacă s-ar putea…

În același timp, este cea mai slabă dezbatere a lui Hitchens pe care am văzut-o. Nici un Hitchslap?…

Don Quixote – Vodafonia Reloaded

Povestea lui Don Quixote și teribila lui aventură din Vodafonia continuă.

Domnule Dunare,

Va multumim pentru increderea si timpul pe care le-ati acordat pentru a ne adresa aceasta solicitare.

In ceea ce priveste solicitarea dumneavoastra, intradevar din pacate nu putem verifica statusul telefonului expediat in service.

Lucrul acesta va fi escalat mai departe si se va tine cont pentru dezvoltarile ulterioare.

Pentru a afla insa mai multe detalii legate de reparatia telefonului va trebui sa mergeti la centrul din care acesta a fost trimis spre service.

Va asiguram, in incheiere, ca echipa Vodafone Romania va sta permanent la dispozitie pentru orice solicitare legata de serviciile noastre.

Cu stima,
Alina Udroiu
Reprezentant Relatii cu Clientii
Vodafone Romania

Bonus,  telefonul n-a fost reparat. Service-ul, în nemărginita lui înțelepciune, a resetat și resoftat telefonul, fără să țină cont de faptul că  spusesem expres în formularul de garanție că am încercat asta deja și nu a rezolvat problema. La nici 24 de ore de la reuniunea de familie,  s-a blocat din nou.

Don Quixote – Teribila aventură din Vodafonia

Scriam zilele trecute pe Facebook:

Magazinele si call centerul Vodafone sunt pline de dobitoci indolenti. Iar telefoanele Nokia sunt facute de niste vite.

Postul ăsta se referă doar la prima afirmație. Ca să nu mă repet, că nu mă țin nervii, am simțit nevoia să bag o reclamație. Una din aia de sanchi, ca să am cu ce să mă duc la ANPC, pentru a depune singura reclamație de care o să le pese:

Buna ziua,

Am o reclamatie referitoare la modul de rezolvare a garantiilor prin intermediul magazinelor Vodafone, mai exact la modul de urmarire a circuitului unui telefon dupa depunerea lui. Pe data de 13 iulie lasam in service un telefon HTC la magazinul din Plazza Romania. Conform procedurii dvs interne, acesta era trimis la Cordon Group unde se rezolva problema reclamata de mine.

Pe data de 22 iulie, vineri, telefonul era trimis inapoi catre Vodafone, conform site-ului Cordo Group. Luni 25 iulie seara incercam sa il iau din magazin, dar acesta nu ajunsese. Am fost asigurat ca marti, cel mai tarziu miercuri il voi putea ridica din magazin, si ca voi fi contactat telefonic atunci cand ajunge. Telefonul nu a ajuns marti, iar miercuri 27 iulie, dimineata, cand se implineau 15 zile de la trimiterea lui in service, am sunat la serviciul de relatii cu clientii, incercand sa aflu daca telefonul meu a ajuns in magazin. Operatorul care a preluat apelul m-a informat ca nu are cum sa afle unde este telefonul meu, dar a trimis un mail catre magazin cu rugamitnea de a fi contactat. Pana la ora 16:30 nu s-a intamplat nimic, moment in care am sunat din nou pentru a cere informatii.

Primul operator al serii si al doilea al zilei, a incercat sa afle statusul cererii mele, dar a zis ca nu are cu ce sa ma ajute. Am cerut atunci un numar de telefon al magazinului, pentru a putea solicita informatii direct de acolo. Mi-a fost furnizat numarul 0372022222. Cred ca va puteti inchipui ce surpriza am avut la formarea acestui numar*. Asa ca am revenit la relatii cu clientii, in incercarea de a gasi totusi un numar de telefon al magazinului in cauza. Iar cel de-al treilea operator telefonic, usor deranjat de faptul ca il deranjez cu astfel de probleme care nu fac obiectul sferei lui de activitate, el ocupandu-se de contracte si alte asemenea a tinut sa ma asigure, mi-a comunicat ca magazinul in cauza nu are telefon, ci doar o adresa de email – aceeasi adresa la care primul operator trimisese un email fara raspuns la ora 9:30 dimineata.

Daca aveti inregistrarile acestor apeluri telefonice, v-as ruga sa le analizati pentru a constata pentru dvs. atitudinea neprofesionala cel putin a ultimilor operatori call center cu care am vorbit. In cele ce urmeaza, iata punctual nemultumirile mele referitoare la interactiunea cu serviciul dvs de relatii cu clientii:

* Meniurile de la *222 sunt intentionat intortocheate, fara a fi complete in ceea ce priveste gama de solicitari posibile.
* Lipseste cu desavarsire un meniu “Alte solicitari” care sa permita directionarea apelului catre un departament abilitat sa solutioneze problemele atipice.
* Aparent Vodafone nu dispune de un sistem centralizat, online sau offline, care sa permita urmarirea telefoanelor care circula intre service si magazinele sale.
* Vodafone, o companie care vinde comunicare in principal si teleoane mobile doar ca accesorii ale comunicarii, nu are un numar de telefon la care sa poata fi contactat un magazin anume.
* Certificatul de preluare in service a unui produs este lipsit de orice informatii de contact Vodafone, continand doar informatii ale service-ului 3rd party catre care este trimis telefonul.

Toate aceste elemente cumulate duc la imposibilitatea clientului de a afla informatii relevante si legitime despre produse si servicii Vodafone atunci cand are nevoie. Iar acest aspect va face obiectul unei reclamatii pe care o voi inregistra la ANPC in zilele urmatoare, dupa ce voi primi din parte dvs o pozitie referitoare la situatia descrisa. In plus, si ca bonus la neplacerile intampinate de mine cu acest episod, experienta din magazinul mentionat este, as putea spune, total dezamagitoare cu accente de jignitor in unele momente. Dar aceste lucruri vor face obiectul unei alte reclamatii. In concluzie, solicit din partea dvs o pozitie referitor la problemele semnalate de mine, pentru a putea apoi apela mai departe la ANPC.

Cu stima,
Octavian Dunare

*Surpriză pentru ca numărul respectiv este un alias al lui *222

La care ei, inteligenți și pe fază ca întotdeauna, răspund:

Domnule Dunare,

Ne exprimam regretul pentru problemele pe care le intampinati in utilizarea telefonului dumneavoastra mobil.

Vodafone Romania SA se obliga sa asigure garantie pentru telefoanele pe care le-a vandut in calitate de importator. Prin intermediul Magazinelor sale, Vodafone asigura transmiterea gratuita a telefoanelor pe care le-a comercializat catre punctele service mentionate in certificatul de garantie.

Repararea sau inlocuirea telefonului pot fi stabilite doar in urma unor verificari amanuntite, de catre tehnicienii unui service autorizat, expertize tehnice care se efectueaza conform instructiunilor producatorului.

Referitor la Ghidul Vodafone *222 va informam ca acesta  este un sistem interactiv de preluare a apelurilor catre departamenul de Relatii cu Clientii, care pune la dispozitia dumneavoastra informatii actualizate si detaliate, legate de subiecte de interes major. Ghidul Vodafone este in permanenta disponibil pentru dumneavoastra, are un meniu flexibil, usor de folosit si intuitiv. Aveti posibilitatea de a lua legatura cu un consultant, in orice moment, dupa ce alegeti unul dintre submeniurile care contine informatii utile legate de solicitarea dumneavoastra, apasand tasta 1.

De asemenea va confirmam faptul ca in magazinele Vodafone nu exista telefoane de contact pentru clienti. Pentru informatii cu privire la serviciile oferite, exista numarul gratuit *222, disponibil de luni pana vineri in intervalul 08:00-22:00 si in weekend in intervalul 08:00-18:00.

In speranta ca aceste informatii va sunt de folos, va multumim si va stam in continuare la dispozitie pentru orice solicitare legata de serviciile noastre.

Cu stima,
Lorena Dodica
Reprezentant Relatii cu Clientii
Vodafone Romania

La care eu:

Stimata doamna Lorena Dodica,

Răspunsul oferit de dvs. nu este în nici un fel relevant și nu adresează problemele ridicate de mine. V-as ruga sa recititi sesizarea formulata de mine si in cazul in care un raspuns la obiect va depaseste nivelul de competenta sa o escaladati catre nivelurile ierarhice superioare.
Cu stima,
Octavian Dunare
Dacă ai ajuns până aici, felicitări. Da, sunt cu capul…

Hai să ne gândim un pic

Citeam știrea asta. Și mă gândeam așa – da, foarte nasol să mergi pe stradă și să te curețe un tablagiu cu o boabă în frunte. Dar…

Dacă mă pun nițel în papucii tablagiului, văd problema nițel altfel. Șă zicem că ești un nea caisă. Boschetar de radar sau nu, pastor de curve sau sfințișor, vezi la secție o poză cu un infractor periculos. Buuun. Și ți se pare că-l vezi pe stradă, într-o mașină. Ce faci?

  1. Dacă ți-e frică sau lene, te faci că nu-l vezi. Ce, e problema ta, a omorât-o pe măta?
  2. Dacă nu ți-e frică, și ai ceva sânge în instalație, încerci să pui mâna pe el. Că dă vine la CV.

Buuun. Deci te cauți în chiloți și vezi că atârnă ceva p-acolo. Te îmbărbătezi cu avânt proletar și alegi varianta 2. Numai că, așa cum se întâmplă în România, orice șmecheraș are gura mare. Gogu se dă jos din mașină și vine la tine să te ia de guler, că de ce îl inoportunezi. Iar tu, tablagiu feroce, care ai văzut fișa individului de urmărit internațional deosebit de periculos, te sperii când îl vezi că se dă jos din mașină, presupui că sigur e el și în concluzie scoți pistolul. Iar cum Gogu vine cu tupeu, din respect pentru venerabila doamnă tablagiu, alegi să plângă măsa și îi tragi o boabă în frunte.

Toată povestea mi se pare foarte plauzibilă. Nu de alta, dar dacă vine un polițai la mine să mă oprească în trafic și să mă întrebe de sănătate, eu m-aș opri frumușel să nu îl supăr. Iar dacă ar scoate pistolul m-aș pune pe jos calm, cu mâinile la ceafă, având încredere că până la urmă va constata că e dobitoc sau chior. Că doar nu s-o uita în portbagaj s-o descopere pe soacră… damigeana cu palincă de contrabandă de la țară.

Acuma între noi fie vorba, personal mi-aș dori să se întâmple mai des faze de genul ăsta. Nu ca să se mai curețe din dobitoci, resursa asta naturală este infinit regenerabilă. Ci pentru ca restul de dobitoci să-și bage în cap că atunci când vine nea caisă, taci din gură, stai cu mâinile pe volan și faci ce ți se cere. Că altfel îți deranjează un glonț ritmul de la manele și îți răvășește ideile.

*Disclaimer – Nu am pretenția că sunt stăpân pe toate detaliile poveștii. Dar deducția logică mi se pare destul de credibilă în cazul ăsta cât să mă aventurez la o presupunere rezonabilă.

Sărmanii greci

Uitându-te la știri, nu poți să nu observi ce nație oprimată sunt grecii. Un guvern criminal ia măsuri nepopulare aducând poporul la limita exasperării. Ce să mai, grecii sunt supuși unui genocid incredibil în fața căruia nici o națiune din lume nu ar putea rămâne indiferentă. Cred că filmulețul de mai jos prezintă foarte bine situația:


Uitându-te la știri, nu poți să nu observi ce nație oprimată sunt românii…

Hai să vedem cum se mișcă autoritățile statului – epilog

Și iată-ne ajunși cu drag și spor la epilogul aventurii cu CNA. După cum îți povesteam aici și aici, Don Quijote care este je a simțit nevoia să-și dovedească încă o dată că autoritățile statului sunt foarte eficiente în a da din umeri și a se fofila atunci când trebuie să ia atitudine. Pardon, să intre în acțiune. Așa că hai să încheiem împreună episodul numit corida de la sport.ro (“sportul” ăla în care niște animale torturează un taur lipsit de apărare).

Astăzi, după ceva vreme de la mailul în care ceream o poziție oficiala a CNA, am primit răspunsul pe care îl meritam:

Domnului Octavian Dunăre

Stimate domnule Octavian Dunăre,

 

Ca urmare a sesizării dumneavoastră, înregistrată la Consiliul Naţional al Audiovizualului cu nr. 7065/23.05.2011, vă comunicăm următoarele:

Corida, ca fenomen, reprezintă o parte a tradiţiei şi culturii din Spania în legătură cu care există mărturii şi documente încă din secolul al XVI-lea. Numeroase sunt opiniile celor care, în ciuda violenţei, a cruzimii luptelor cu tauri, le consideră un produs al artei şi culturii spaniole.

Asupra aspectelor legate de cruzimea la care sunt supuse animalele, la care dumneavoastră, asemeni multor altor persoane apreciaţi că trebuie să se pronunţe autorităţile competente, în Catalunia s-a ajuns la un rezultat. Parlamentul din acesta regiune a Spaniei a votat, interzicerea organizării luptelor cu taurii, începând din ianuarie 2012.

În privinţa acestui spectacol simbol, Consiliul Naţional al Audiovizualului nu are competenţe a se pronunţa.

În legătură cu difuzarea în România de un canal de televiziune, licenţiat de CNA, a unor  transmisiuni achiziţionate de la un canal tv dintr-un alt stat membru al Uniunii Europene, trebuie avute în vedere următoarele aspecte:

–          toate statele membre ale Uniunii Europene şi-au armonizat legislaţia din domeniul audiovizual şi au preluat în dreptul intern dispoziţiile Directivei Serviciilor Media Audiovizuale (http://www.cna.ro/Directiva-2010-13-UE-a.html),

–          conform argumentului (41) din această Directivă, “Statele membre ar trebui să poată să aplice norme mai detaliate sau mai stricte în domeniile coordonate prin prezenta directivă în cazul furnizorilor de servicii mass-media aflati sub jurisdictia acestora, asigurându-se în acelasi timp că normele respective sunt coerente cu principiile generale ale dreptului Uniunii. (…) Notiunea de norme de interes public general a fost elaborată de Curtea de Justitie în cadrul jurisprudentei sale raportată la articolele 43 si 49 din Tratatul CE (în prezent articolele 49 si 56 din Tratatul privind functionarea Uniunii Europene) si include, printre altele,norme privind protectia consumatorilor, protectia minorilor si politicile culturale.”

În consecinţă, aşa după cum am menţionat şi în adresa noastră anterioară (nr. 6625 din 20 mai 2011), canalul tv  a respectat dispoziţiile cu privire la protecţia minorilor prin difuzarea respectivei emisiuni după ora 22.00, conform dispoziţiilor art. 39 alin. 2 din Legea audiovizualului nr. 504/2002 şi ale art.17 şi 19 din Decizia CNA nr. 220 /2011.

Aşa după cum se menţionează şi în argumentul (59) al aceleiaşi  Directive: “Prezenta continutului dăunător în serviciile mass-media audiovizuale este o preocupare a legiuitorilor, a industriei media si a părintilor. Vor exista, de asemenea, noi provocări, în special în legătură cu noi platforme si noi produse. Prin urmare, sunt necesare norme pentru protectia dezvoltării fizice, mentale si morale a minorilor, precum si a demnitătii umane în toate serviciile mass- media audiovizuale, inclusiv în comunicatiile audiovizuale comerciale.”

Nu în ultimul rând, cităm argumentul 47 al Directivei: (47) „Educatia în domeniul mass-media” vizează aptitudinile, cunostintele si întelegerea care permit consumatorilor să utilizeze mass-media în mod eficient si în conditii de sigurantă. Persoanele cu educatie în domeniul mass-media pot să efectueze alegeri informate, să înteleagă natura continutului si a serviciilor si să profite de întreaga gamă de oportunităti oferite de noile tehnologii de comunicatie. Aceste persoane sunt în mai mare măsură capabile să se protejeze, atât pe sine, cât si pe familiile lor, fată de materialele dăunătoare sau ofensatoare.”

Prin urmare, deşi suntem de acord că imaginile difuzate au o puternică încărcătură emoţională, acestea nu pot fi restricţionate de la difuzare atât în temeiul argumentelor legale sus-invocate, cât şi al celor că în spaţiul Uniunii Europene circulaţia conţinuturilor audiovizuale nu poate fi îngrădită atâta vreme cât respectă legislaţia în vigoare. Canalul Sport.Ro este un canal comercial care a investit în achiziţia acestui tip de emisiune pentru că există şi un public interesat de vizionarea coridelor. Privarea acestei categorii de public de accesul la astfel de programe, atată vreme cât este asigurată protecţia minorilor, ar putea fi considerată o încălcare a libertatăţii de acces la informaţii.

 

Cu consideraţie,

Răsvan Popescu

Preşedinte

Întocmit,

Biroul Comunicare şi Relaţii cu Publicul,

Ileana Dănălache – şef birou

 

Recunosc sincer, sunt destul de obosit la ora asta, așa că n-am stat să fac o analiză amănunțită pe text. Dar ce citesc eu aici este că da, e nașpa rău de taurul ăla care a mierlit-o, ghinionul dracului, dar cum într-o țară oarecare din lumea asta e perfect legal, cum e de exemplu lapidatul sau decapitarea în țările islamice, atunci nu e nici o problemă (legală) să ungem și noi sticla cu rahat spaniol.

Ei bine, recunoscând sincer că nu mă așteptam la ceva extrem de diferit de ce am primit, nu pot totuși să nu-mi pun întrebarea cum de emisiunea asta a fost (și încă este) perfect legală, iar o reclamă la Red Bull a fost interzisă pentru că lezează credința mulțimii în creaturi imaginare.

 

Oare ce articol de lege a violat reclama asta, articol pe care corida nu l-a violat? Hai că îmi lipsește dicționarul. Și ăla normal și ăla de sinonime. Cum se spunea la genul ăsta de atitudine duală? Mă ajută careva?

Hai să vedem cum se mișcă autoritățile statului – partea a doua

Spuneam aici că postul TV sport.ro a transmis o coridă, în care a documentat pas cu pas schingiuirea și omorârea unui taur în comentariile admirative ale celor doi băgători de seamă din studio. Și mai spuneam că am înregistrat o plângere la CNA pe subiectul ăsta.

Ei bine, vinerea asta, la o lună fără șase zile, autoritățile statului au reacționat prompt și mai ales eficient. Includ mai jos mailul primit de la CNA.

Domnului Octavian Dunăre

 

Stimate domnule Octavian Dunăre,

 

Consiliul Naţional al Audiovizualului a primit sesizarea dumneavoastră, înregistrată la instituţia noastră cu nr. 5494/27.04.2011, referitoare la emisiunea privind coridele spaniole din data de 26.04.2011, transmisă de postul de televiziune Sport.Ro.

C.N.A. a transmis sesizarea dumneavoastră conducerii postului de televiziune Sport.Ro care ne-a comunicat că programul incriminat nu încalcă niciuna din normele legale în vigoare care reglementează conţinutul audiovizual pe teritoriul României. Prin difuzarea emisiunii la ora 22.00, radiodifuzorul a înţeles să respecte şi normele referitoare la protecţia minorilor în cadrul programelor audiovizuale.


Cu consideraţie,

Şef Birou – Ileana Dănălache

Biroul Comunicare şi Relaţii cu Publicul

Întocmit,

Alexandra Diniş – consilier

 

Mă bucur să observ că:

  1. Autoritățile statului, toate, veghează și funcționează atât în spiritul cât și în litera legii.
  2. Același trust care se sufocă de indignare la știrile din prime-time despre masacrarea cailor de la Letea consideră absolut normal să transmită barbaria numită coridă.

Consider că alte comentarii nu își mai au rostul.

 

UPDATE: Și totuși o asemenea atitudine nu mi se pare tolerabilă. Așa că am trimis un răspuns / solicitare la mailul de mai sus.

 

Stimata doamnă Diniș,

Vă mulțumesc pentru răspunsul trimis.

V-aș ruga însă să îmi confirmați încă o dată că, în concordanță cu legislația română în vigoare, atât audiovizuală cât și referitoare la protecția animalelor, un post TV are dreptul legal de a transmite imagini implicând schingiuirea și omorârea unui animal în scopuri de divertisment, chiar și respectând orele de difuzare și marcajele de vârstă recomandată.

În plus, aș dori o poziție oficială a CNA în această cauză, răspunsul trimis de dumneavoastră provenind de la televiziunea în cauză și nu de la CNA, organismul abilitat să supravegheze și să analizeze legalitatea acestei transmisiuni.

Cu stimă,

Octavian Dunare

Mondene Columbenești

N-am comentat nimic pe subiectul ăsta până acum. Din principiu nu-mi plac bârfele mondene și chiloții spălați în public. În cazul ăsta, însă, situația este exact invers. Sunt extrem de curios de modul în care se desfășoară ostilitățile.

Zilele trecute la TVR, un stimabil domn al cărui nume nu-l rețin spunea lucrul care sumariza pentru mine perfect situația. Acum se spulberă visele tuturor pițipoancelor în devenire care uitându-se la icoana Monica își închipuiau că tot ce trebuie să faci ca să reușești în viață este să stai capră în fața cui trebuie. Acum domnișoarele în cauză, descoperă cu adevărat că viața e greu. Și mai ales că viața nu-i cinstit.

Nu știu și mă bucur că nu e la latitudinea mea să hotărăsc cu cine trebuie să rămână copilul ăla. Din principiu susțin dreptul mamei de a avea întâietate, dar în cazul ăsta nu văd ce o califică pe Hormonica să se încadreze în definiția cuvântului mamă. Mai bine ar da custodia direct bonelor care l-au îngrijit…

Ce am descoperit cu surprindere în urma acestui circ mediatic:

Urinel este un boșorog libidinos și pseudo-pedofil, DAR nu este un dobitoc. Din contră. A luat toate măsurile să o pună pe Hormonica cu botul pe labe. A lăsat-o să-și sape groapa pe nenumărate subiecte și a speculat toate prostiile ei. Și, după cum dictează portofelul, a angajat avocați foarte buni care știu cum să-și facă treaba fără să schelălăie la televizor cu un buletin expirat în mână. Într-un fel, Urinel a căpătat o fărâmă de respect din partea mea.

Hormonica… Hormonica nu m-a surprins de loc. Pe lângă faptul că este o parașută urâțică, a dovedit încă o dată că este și gâscă. După câțiva ani petrecuți în umbra lu’ tăticu’ își închipuie că este o persoană versată în ale vieții, și cred că își închipuie sincer că se poate pune cu banii, relațiile și experiența lui Urinel. Frumoasă deziluzie, dar total contra productivă pentru ea. Și chiar nu își dă seama cât de departe poate să o ajungă mâna lui Urinel. Sunt foarte curios câte prezentări de modă va mai avea în viitor. Și când o să-și dea ea seama ce mare prostie a făcut când s-a măritat cu personajul.

Dacă din toată povestea asta piți învață colectiv că nu se merită, tot am câștigat ceva. Dar caracteristica definitorie a oricărei piți e că are memorie scurtă sau lipsă.